Zadzwoń do nas: +48 502 579 926
Wyślij nam email: biuro@awers-art.pl

Kasia Idźkowska o sztuce NFT

Galeria Awers-Art - Kasia Idźkowska

Kasia Idźkowska jest absolwentką, a obecnie wykłada w renomowanej Warszawskiej Akademii Fotografii, posiada również tytuł magistra ekonomii. Po latach kariery korporacyjnej, zdecydowała się skupić na fotografii. Wyjechała do Nowego Jorku, gdzie wtopiła się w świat artystyczny. Współpracowała z największymi wytwórniami i wydawcami muzycznymi m. in. Warner Music, Agora Music, HighNote Record. W swojej twórczości szczególną uwagę poświęca nowojorskiej scenie jazzowej – jej fotografie przedstawiają kulisy koncertów, jak również nostalgiczne portrety znanych artystów jazzowych. To właśnie długofalowy projekt That’s Jazz Babe przyniósł jej największe uznanie oraz liczne nagrody, w tym zwycięstwo w konkursie Grand Prix World Jazz Photo w 2020 roku. Projekt był wystawiany w wielu galeriach w kraju i zagranicą. Artystka popiera formowanie się trendu sztuki NFT w Polsce, jako jeden z wykładowców Warszawskiej Szkoły Fotograficznej otwarcie promuje działania związane z tworzeniem tokenów – NFT fotografii autorstwa Kasi Idźkowskiej można nabyć za pośrednictwem Awers-Art.

Jest Pani jednym z nielicznych polskich artystów, którzy otwarcie promują sztukę w formie NFT, co wpłynęło na Pani decyzję?  Jakie jest Pani zdanie na temat rozwoju tokenizacji w naszym kraju?

Warto być pionierem, w każdej dziedzinie. Rynek NFT prężnie rozwija się na Zachodzie. Coraz więcej osób szukających alternatywnych inwestycji interesuje się tą technologią. My pewne rzeczy adoptujemy z opóźnieniem. Już wkrótce wielu artystów zainteresuje się z tematem kryptowalut w Polsce. Uważam, że każdy może samodzielnie zgłębić temat NFT.  Przez lata pracowałam w banku, dlatego zdecydowanie szybciej przyswajam wiedzę ekonomiczną. Lubię uczyć się nowych rzeczy. Jestem otwarta na wszelkie wyzwania, interesują mnie nowe technologie

Czy w Pani opinii tokenizacja sztuki w Polsce ma szanse przyjąć się na stałe? Czy uważa Pani że jest to trend, który przeminie?

NFT to sztuka XXI w. Są to graficzne dzieła zapisane w formie cyfrowej. Można wystawić obrazy, fotografię, dzieła muzyczne; wszystko co kryje się pod słowem sztuka. Potencjał NFT zależy od ludzkiej kreatywności i ma nieograniczone zasoby. Dlatego warto iść z duchem czasu i dać się ponieść swoistej manii NFT. Myślę, że ten trend będzie funkcjonował bardzo długo głównie przez wzgląd na rekordy sprzedaży cyfrowych dzieł i bardzo mocny rozwój tego ekosystemu.

Galeria Awers-Art - Isaiah Rihardson
Isaiah Rihardson Jr, fot. K.Idźkowska

Czym się Pani kieruje, wybierając fotografie, z których może Pani utworzyć NFT?

Wybór fotografii był oczywisty, przez lata pracowałam nad projektem, który wzbudza emocje do tej pory. Projekt “That’s NYC jazz, Babe” jest ponadczasowy. Zatrzymane kadry przenoszą nas w inny wymiar. Potoczna fotografia zalewa internet, warto wyodrębnić dobrą fotografię i odseparować. Ten podział jest bardzo ważny, abyśmy mieli poczucie estetyki

Galeria Awers-Art - Rusell Hall
Russell Hall, fot. K.Idźkowska
Galeria Awers-Art - Strickland in Dizzys Club Coca-Cola
Strickland in Dizzys Club Coca-Cola, fot. K.Idźkowska

Udostępnij post

pl_PLPL