Tokenizacja dzieł sztuki jest jednym z najgorętszych tematów ostatnich miesięcy – choć w Polsce jest to temat, który dopiero przedziera się przez pasma kontrowersji, na świecie sztuka NFT już od dłuższego czasu potwierdza swoją wartość za sprawą kolejnych instytucji zainteresowanych jej potencjałem i możliwościami jakie daje zarówno rzeczywistej, jak i cyfrowej twórczości. W krótkim czasie w różnych częściach globu miały miejsce liczne wydarzenia, których gwiazdą była właśnie sztuka NFT – warto o nich wiedzieć.
W grudniu 2021 roku na targach sztuki Art Basel w Miami Beach zaprezentowano interaktywną wystawę złożoną z NFT. Współtworzona przy udziale platformy Tezos wystawa nosiła tytuł „Humans + Machines: NFTs and the Ever-Evolving World of Art”, wśród prezentujących swoje projekty artystów byli m. in. Helena Sarin, czy Stuart Campbell. Uczestnicy targów mogli wziąć również udział w panelach dyskusyjnych poświęconych tematom związanym z przyszłością sztuki NFT oraz potencjału technologii. Atrakcją towarzyszącą wydarzeniu była możliwość stworzenia przez każdego uczestnika portretu przy pomocy sztucznej inteligencji – portret w formie NFT każdy mógł zabrać do domu. Kolejnym znaczącym wydarzeniem było otwarcie w Seattle pierwszego na świecie muzeum NFT. Otwarcie miało miejsce w styczniu obecnego roku, autorami projektu są Jennifer Wong oraz Peter Hamilton – do muzeum można wejść jak do każdej innej instytucji, nabyć bilet, a następnie na ekranach oglądać dostępne zbiory sztuki cyfrowej – pomysłodawcy argumentują tą formę prezentacji zwiększoną atrakcyjnością sztuki eksponowanej w tradycyjny sposób – podobnie do np. obrazów. Więcej informacji pod tym adresem.
Sztuka NFT w największym muzeum świata
Kolejnym przełomowym wydarzeniem w świecie kultury jest wystawa sztuki NFT w Państwowym Muzeum Ermitażu w Sankt Petersburgu – największym muzeum na świecie. Wystawę można oglądać za darmo, nie odbywa się ona jednak w formie rzeczywistej – chcąc mieć do niej dostęp, należy założyć gogle wirtualnej rzeczywistości lub skorzystać z urządzeń jak smartfon czy komputer. W ubiegłym roku to samo muzeum dokonało już sprzedaży znaczących dzieł w formie NFT – sprzedano tokeny prac takich malarzy jak da Vinci, Monet czy van Gogh. Sprzedane dzieła podpisywał elektronicznie dyrektor muzeum Michail Piotrovsky. Więcej informacji na temat działalności Ermitażu w tej dziedzinie można znaleźć pod tym adresem.