Zadzwoń do nas: +48 502 579 926
Wyślij nam email: biuro@awers-art.pl

Sztuka NFT - czy to jeszcze SZTUKA?

Sztuka NFT
Pawela L., "Are you bored with art?", 2003, akryl na płótnie

Sztuka NFT jest szeroko omawianym tematem – od kilku lat rozwija się na świecie, obecnie fenomen dotarł również do Polski – jak wszystko co nowe, skłania do dyskusji nad zasadnością swojego funkcjonowania, padają istotne pytania dotyczące przyszłości sztuki, a nawet takie podważające całość funkcjonowania sztuki NFT jako trendu nastawionego wyłącznie na zarobek. Warto przyjrzeć się bliżej samej technologii, a także przystanąć i podjąć temat samej koncepcji NFT jako elementu sztuki – wszystkie pytania warte są przemyślenia, a także podjęcia próby odpowiedzi na nie.

Pierwszą kwestią, którą należy rozważyć jest słynne pytanie czy to sztuka, czy już nie. Jak wszyscy dobrze wiemy w każdym temacie, a zwłaszcza w tak szeroko rozumianym jak sztuka jest tyle odpowiedzi, ilu pytających. Warto w tym momencie zastanowić się skąd można czerpać na ten temat wiedzę? Jeżeli nie jesteśmy zainteresowani opinią jednostki, warto skłonić się w kierunku instytucji – galerii, muzeów – miejsc, których nadrzędnym celem jest promocja sztuki oraz edukacja z nią związana. Pod tekstem znajduje się kilka odnośników do ciekawych rozmów i tekstów będących dziełem uznanych światowych instytucji, które obecnie korzystając z możliwości jaką daje nam sztuka NFT chcą w sposób odpowiedni ją wykorzystać do szukania odpowiedzi na pytania związane z przyszłością sztuki współczesnej. Światowe galerie, muzea i osobistości związane ze sztuką współczesną nie mają wątpliwości, jeśli chodzi o zastosowanie technologii blockchain w rozwoju tej dziedziny – istotne jest jednak, aby technologia była wykorzystywana w sposób właściwy – tą teorię potwierdzają specjaliści, a Awers-Art w swojej działalności jako dom aukcyjny zajmujący się sprzedażą, ale również promowaniem artystów chce skoncentrować się właśnie na możliwościach, jakie technologia ta daje nie tylko w sztuce, ale również publicystyce, archiwizacji, a także prawie własności – trudno nie docenić wartości, jakie płyną z NFT w kwestii zachowania dorobku kulturowego i jej niepodważalnego zapisu w kodzie.

Pawela L., "Problems", 2004, akryl na płótnie

Dzieła NFT – przyszłość sztuki czy nadużywanie technologii?

Awers-Art ze wszystkich zastosowań jakie są dostępne w przypadku NFT koncentruje się na promowaniu twórczości artystów malarzy, fotografów oraz udostępnianiu NFT dzieł jakie stworzyli na Aukcje – warto jednak poruszyć temat szerokich możliwości zastosowania tej technologii w innych dziedzinach. Tu po raz kolejny musi paść ważne zdanie, że to nie technologia jest zła, tylko człowiek który z niej korzysta jest odpowiedzialny za sposób w jaki to robi. Korzystanie z NFT daje możliwość potwierdzania autentyczności danych, a co za tym idzie może mieć szereg zastosowań. Oto kilka z nich, które na tą chwilę już funkcjonują:

– rzeczywiste aktywa – w przypadku gdy mamy do czynienia z nabywaniem określonego przedmiotu, często posiada on certyfikat autentyczności – potwierdza on również, że jest się jego właścicielem. Chcąc odsprzedać taki przedmiot bez stosownego certyfikatu napotka trudności dotyczące potwierdzenia własności oraz samej autentyczności. NFT stanowi doskonały sposób na rozwiązanie wszelkich tego rodzaju problemów – będąc powiązanym z przedmiotem w sposób przejrzysty, nie pozostawia wątpliwości co do jego pochodzenia. NFT stosowane do reprezentowania rzeczywistych aktywów jest już sposobem, który ma zastosowanie w wielu firmach na świecie, trwają również prace nad wykorzystaniem NFT w nieruchomościach przy tworzeniu ksiąg wieczystych.

– logistyka – technologia blockchain ze względu na swoją niezmienności może mieć szerokie zastosowanie w logistyce: produkty które są sprowadzane z różnych miejsc na świecie dzięki NFT wykorzystanym do tworzenia łańcuchów dostaw mogą mieć przejrzystą i pewną historię dostaw. System ten znajduje się w tej chwili na etapie szeroko rozpowszechnionych testów uwzględniających ich zastosowanie.

– NFT, a muzyka – łączenie NFT z muzyką daje artystom możliwość uzyskania sprawiedliwego udziału w tantiemach – niektóre projekty dają twórcom możliwość korzystania z platform służących to streamingu  oraz sprzedaży tantiemów – ten sposób jest już wykorzystywany przez mniejsze firmy współpracujące z niezależnymi artystami, ale czy odniesie sukces? Wszystko uzależnione jest od chęci większych wytwórni muzycznych, które musiałyby wyrazić chęć takiej współpracy z artystami, niemniej samo wykorzystanie technologii w tym zakresie ma jak najbardziej zastosowanie. W Polsce pierwszym producentem, który udostępnił swój album jako NFT jest Łukasz Polesza pseud. Wudec.

– patenty – transparentność tokenizacji i przejrzystość związanych z nimi transakcji również w tej dziedzinie znajduje zastosowanie. NFT wykorzystywane jako narzędzie do eliminowania problemów w sektorze związanym z własnością intelektualną. Platformy posługujące się tą forma zabezpieczania projektów dają możliwość kupowania, licencjonowania, badania, wprowadzania na rynek patentów, ale również jako rejestr aktualnych danych daje możliwość zapoznawania się z pełną treścią zapisów historycznych.

– świat mody – w przypadku mody mamy do czynienia również z licznymi markami, użycie NFT jest potwierdzeniem autentyczności danego produktu. Certyfikat cyfrowy może zawierać informacje dotyczące pochodzenia, jakości, a także samego producenta.

– zdrowie – w kontekście przechowywania danych naukowych i medycznych również w tej kategorii NFT znajduje zastosowanie. Funkcjonują już firmy badawcze, które na platformach NFT  przechowują dane medyczne.

Pawela L., "am I addicted?", 2004, akryl na płótnie

Podsumowując – obecnie NFT znajduje szeroki zakres zastosowań w różnorodnych branżach na całym świecie – mimo swej popularności, faktycznie badania nad wykorzystaniem tych możliwości będą dopiero przybierały na sile. Nie da się jednak ukryć, że NFT jest szeroko stosowane jako podstawa nowej formy własności cyfrowej – a co za tym idzie ma właściwie nieograniczone możliwości. Jak każda technologia – bywa również stosowana w sposób niewłaściwy, służy do produkcji masowych co spotyka się z krytyką społeczeństwa. Nie różni się jednak pod tym względem od żadnej innej technologii, która używana bez rozmysłu szkodzi. Warto skoncentrować się na właściwym, pozytywnym zastosowaniu tej technologii – Awers-Art podejmuje właśnie próbę takich działań.

Sztuka NFT w wybranych instytucjach:

Udostępnij post

pl_PLPL