Zadzwoń do nas: +48 502 579 926
Wyślij nam email: biuro@awers-art.pl

I Aukcja NFT w Awers Art – Laura Pawela

Aukcje NFT - Sztuka cyfrowa - Awers-Art
Aukcje NFT - Sztuka cyfrowa - Awers-Art

Rynek sztuki przeżywa prawdziwą rewolucję – cyfrowe dzieła sztuki oraz aukcje NFT zdobywają coraz więcej uznania na całym świecie, trend ten pojawił się również w Polsce. Zanim jednak podejmie się decyzję o zakupie NFT warto przyjrzeć się bliżej tej dziedzinie – kiedy już się pozna wszystkie jej aspekty – wtedy warto śledzić aukcje i budować własną kolekcję.

Obraz NFT – czym są tokeny cyfrowe?

NFT czyli „non-fungible token” funkcjonuje w oparciu o „blockchain”, czyli łańcuch bloków, który jest cyfrowym zapisem transakcji. Dokonując zakupu dzięki unikatowej formie zapisu mamy pewność, że weszliśmy w posiadanie czegoś niepodrabialnego – nie ma zatem wątpliwości jeśli chodzi o proweniencję. Unikalny kod,  a także certyfikat które otrzymuje nabywca dają również gwarancję, że zakupiony przez nas obraz NFT jest jedyny w swoim rodzaju – nie ma możliwości, aby w obiegu znalazły się jakiekolwiek kopie.

Sztuka cyfrowa – budowanie kolekcji NFT

Moc cyfryzacji jest obezwładniająca, świat pędzi własnym tempem, daje ogromne możliwości jeśli chodzi o rozwój sztuki wirtualnej – powstają galerie i muzea wirtualne, kolekcjonerzy i inwestorzy budują własne kolekcje składające się z NFT – zwłaszcza teraz kiedy w Polsce temat ten się rozwija, warto przyjrzeć się bliżej możliwościom jakie daje rozwój sztuki cyfrowej i budować kolekcję od podstaw – zasady są w tym przypadku dokładnie takie same jak w odniesieniu do sztuki rzeczywistej – jedyna różnica polega na tym, że NFT obrazów można nabyć wyłącznie od żyjących artystów, gdyż to oni są ich twórcami – daje to pewność, że zakupiony przez nad obiekt pochodzi bezpośrednio od autora pracy rzeczywistej. Pokazuje to również możliwości tokenizacji sztuki – zakup bezpośrednio od twórcy stanowi coś ekscytującego, daje również szeroki zakres możliwości samym artystom.

Sztuka cyfrowa NFT – aspekt społeczny i kulturowy

Tokenizacja sztuki ma ogromne znaczenie dla samej świadomości społecznej – młodzież kształtowana przez pęd technologiczny nierzadko odrzuca klasyczne formy, upierając się przy rozwoju – w ich rozumieniu jest to rozwój wirtualny. Warto zatem wnosić do świata wirtualnego również kulturę, formy rozwoju sztuki, dzięki którym młode pokolenia zobaczą, że można łączyć rzeczywistość z światem online. Tworzenie NFT obrazów ma duże znaczenie dla przyszłości – aukcje NFT pozwalają nabyć obiekty bazujące na niepodrabialnych kodach i będące jedynymi wersjami oryginałów. Możemy zatem założyć, że stanowią ogromny potencjał dla dziedzictwa kulturowego i publicystyki, dając możliwości nowych form zapisu cyfrowego.

Udostępnij post

pl_PLPL